Wellbeing. Jakość życia w pięciu obszarach.
Na co zwracać uwagę i co rozwijać w kontekście dbałości o ludzi w organizacji?
Spis treści
Wellbeing to jakość życia w różnych obszarach. W zależności od modelu przyjmuje się, że dotyczy on: dobrostanu finansowego, poczucia sensu/ kariery zawodowej, relacji, społeczności i zdrowia.
Finanse
Finansowy obszar wellbeingu czasem nie jest zawierany w teoriach o dobrostanie. Jednakże zarówno model Gallupa, jak i znani specjaliści ds. wellbeingu, np. Deepak Chopra wymieniają go jako ważny element. Trudno się z tym nie zgodzić; poczucie bezpieczeństwa i dobrostanu finansowego rzutuje na nasz nastrój, relacje, sposób, w jaki przeżywamy każdy dzień. Niemożność związania końca z końcem czy nieumiejętność dbałości o ten filar może grozić nawet załamaniem nerwowym.
Jak bardzo czujemy się bezpieczni z zasobami materialnymi, które mamy? Jak można to bezpieczeństwo rozwijać? Oto pytania, które warto sobie zadawać. Aż 84% osób czuje stres o finanse w pandemii – zwiększył się stres finansowy, co podnosi lęk, poziom kortyzolu i obniża pracę ukł. odpornościowego.
Nie kupujmy rzeczy, za pieniądze których nie mamy, by zaimponować innym.
Odkładajmy 5-10% dochodów co miesiąc… pomyślmy, ile odłożymy licząc od dziś za 10 lat.
Szanujmy benefity pracownicze, te długofalowe: przyjmijmy perspektywę, gdy mamy lat 50, 60, 70?
Pomagajmy innym – bycie Dawcą Dwukierunkowym jest dbaniem o wellbeing finansowy, to rodzaj inwestycji, by mieć do kogo się zwrócić o pomoc.
Ostrzmy piłę/ bądźmy zaciekawieni uczmy się nowych rzeczy, by móc np. poszerzyć treść pracy lub zmienić stanowisko. By czuć się bezpiecznie.
Poczucie sensu i kariera
Drugi obszar to poczucie sensu i kariera. Tylko 17% pracujących osób czuje się wysoko zaangażowanych w pracy. Z zaangażowaniem łączy się sens. Pracy, naszych wyborów i życia – w ogóle. Pytanie jakie możemy sobie zadać to:
Co sprawia, że codziennie wstajemy i idziemy/ logujemy się do pracy?
Dlaczego do tej pracy?
Co mają ludzie dzięki nam? W pracy i poza nią
Co nadaje Twojemu życiu sens?
Co pomyślimy u kresu swego życia: wygraliśmy, przegraliśmy życie?
Czy sami nie wiemy jakie i po co to życie było. Co zmienić?
Sens może być wzmocniony poprzez praktykę wdzięczności i dobroczynność- służenie słabszym i naturze. Za co możemy być wdzięczni sobie? Światu? Innym?
Relacje
Trzeci obszar to relacje. To najważniejszy predyktor długowieczności i szczęścia. Tymczasem wzrasta poczucie izolacji, wycofania, samotność, także u osób będących w relacji.
Uważajmy na phubbing. To sytuacja, w której jedna strona czuje się niezauważona, lekceważona ze względu na to, że druga przegląda telefon/ internet.
Proponujemy skrzynkę na telefon i ustalenie godzin bycia razem offline.
Czy wiecie, jakie są marzenia Waszych bliskich? Największe obawy i bolączki? Kiedy ostatnio sprawialiście, że się uśmiechali? Pomarzcie i zaplanujcie razem!
Warto także łączyć relacje z uprawianiem sportu. To przyjemne z pożytecznym jest skuteczną kombinacją na pozytywne relacje.
Warto również bardziej doceniać, chwalić i zauważać. Uwaga! Czasem nam się wydaje, że chwalimy czy doceniamy, ale zostaje to tylko w naszych myślach!
Przypomnimy sobie przyjaciela, z którym dawno nie mieliśmy kontaktu. Odświeżmy tę znajomość. A jeśli szukacie partnera/ki- odważcie się na aktywne ich poszukiwanie. Może świat nie wie, że jesteście gotowi na relację?
Społeczność
Czwarty filar wellbeingu to społeczność.
Mamy klątwę indywidualizmu. Zrobię sam. Nikogo nie muszę prosić, ani o nic pomagać. po co mi znać sąsiadów? Nie potrzebuję angażować się we wspólnotę, szkoda czasu! To błędne myślenie. Sieć relacji słabych wyznacza jakość życia. Człowiek to istota stadna, społeczna, zatem bycie pustelnikiem może być złym kierunkiem.
Poznajmy swoich sąsiadów. Rozmawiajmy o drobnostkach! Adoptujmy psa- będzie łatwiej nawiązać kontakt ze społecznością.
Zaangażujmy się w działania lokalne – może tam poznamy kogoś od serca? Dołączmy do grupy wspólnego hobby w mediach społecznościowych.
Zdrowie fizyczne i psychiczne
Piąty, najczęściej wymieniany przez działy HR filar to zdrowie: to fizyczne i psychiczne.
Zdrowie to nie brak choroby. To dobrostan, wysycenie zasobów, jakie mamy i ich rozwój. Jeszcze do niedawna psychologowie wyciągali do stanu neutralnego, teraz- chcemy dbać o rozkwit!
Ile czasu spędzamy na dbaniu o sport/ zdrowie fizyczne?
A ile czasu na dbanie o zdrowie i higienę psychiczną?
Jak dbamy o emocje, zwłaszcza, gdy wpadniemy w spiralę opadająca? Ta spirala pojawia się, gdy proporcja spada poniżej pewnego poziomu, zostajemy pochłonięci przez spiralę opadającą napędzaną negatywnością. Nasze zachowania są boleśnie przewidywalne, wręcz sztywne. Czujemy się przeciążenia i tracimy chęć do życia.
Spirala wznosząca znów sprawia, że mamy energię do życia, nasze zachowania są bardziej twórcze, korzystamy z całego wachlarza zachowań.
Codziennie przeżywamy emocje tunelowe i poszerzające.
Na emocje tunelowe reagujemy naturalną reakcją obronną organizmu: chcemy walczyć lub uciekać. Emocje tunelowe zawężają nasze wyobrażenia o możliwych działaniach.
Emocje poszerzające rozszerzają nasze umysły i zapewniają nam większy zasięg widzenia. Mamy więcej rozwiązań problemów, jesteśmy bardziej elastycznie mentalnie. Dzięki pozytywnym emocjom otwierają się nasze serca i umysły, możemy rozwijać nowe umiejętności, nową wiedzę i więzi. Stajemy się bardziej wrażliwi oraz twórczy.
Warto się odmrozić! Zauważać co czujemy. Sprawdzać, czy to jak się czujemy nam służy. Szukajmy piękna i dobra. Zatrzymujmy pętlę: emocje- treści- emocje. Zredukujmy media i internet. Idźmy w przyrodę. I ciszę.
Zwiększajmy ilość i natężenie emocji pozytywnych, poszerzających. Są nimi: Rozbawienie, Zaciekawienie, Zachwyt, Spokój, Miłość, Radość, Wdzięczność, Nadzieja, Duma, Inspiracja. Kiedy ostatnio czuliśmy te emocje? Co możemy zrobić, by poczuć ich więcej?
Podsumowanie
Sposobów na dbałość o każdy z filarów wellbeingu jest więcej. Służą do niego m.in. nasze dedykowane webinary, warsztaty i konsultacje 1:1.
Wellbeing nam się nie zdarza. To praca. I inwestycja. O największej stopie zwrotu. By żyć jakościowo, a nie jakoś.
Zapraszamy do rozwoju 5-ciu filarów wellbeingu z nami. Sprawdzone techniki i badania, przyjemna, angażująca forma.
Photo by Etienne Girardet on Unsplash